Kevadkarikas avas raiespordihooaja

23.04.2018

Võistluste esimene päev, neljapäev, oli noorendike hooldajate päralt. Võistlemas oli 18 võsasaemeest, nende seas nii elukutselisi „võsamehi“, „harrastajaid“ (kes igapäevaselt tegelevad mõne muu metsandusalaga) ja Luua metsanduskooli õpilasi.

Võsasaagide võistluse peakohtuniku Ilmar Paali sõnul on ka võsasaagise võistlus teinud läbi samasuguse arengu, nagu raiesport üldse. „Võistlejad jagunevad kaheks – mehed, kes igapäevaselt tegelevad noorendike ja hooldusraietega ja need, kes harjutavad spetsiaalselt võistlemiseks. Ala areneb,“ kinnitas Paal. Kohtunik lisas, et kui kolm aastat tagasi selle võistlusega alustati, tuli osalejate kokkusaamisega  teha spetsiaalset tööd. Sel aastal aga oli võistelda soovijaid rohkem, kui võimalusi võistlemiseks.

Paal lisas, et võsasaagide võistluse populaarsusele andis tugeva tõuke 2014. aastal RMK kehtestatud nõue, et riigimetsades võivad töötada vaid kutsetunnistusega mehed. „Sellest ajast on võsameeste professionaalsus järjest tõusnud. On väga hea, et neile on ka omaette võistlus, kus oskusi näidata ja end teistega võrrelda. Aga taseme tõusu on näha ka hooldatud metsades. Saab aru, et seal töötavad professionaalid,“ hindas Paal.

Võsasaagise võistlusel oli kavas kaks ala – saeketta vahetus aja peale ja stendivõistlus, kus tuli näidata oma oskusi väikeste kuusekeste hooldamisel. Selleks oli platsile maha löödud lepateibad, mille keskel „kasvas“ kaks kuusekest. Võistleja pidi teibad langetama nii, et kuusekesed viga ei saaks. Lisaülesandena tuli näidata oskusi teivaste täppislõikamisel. Lisaks nendele kahele ülesandele sai kuus meest näidata oma oskusi suurema „puu“ täppislangetamisel.

Pingelise võistluse tulemused olid järgmised – võitja Indrek Teki, teiseks tuli Hannes Arula ja kolmandaks Kristjan Vaks.

Saemehed pakkusid pinget

Maamessi kahel järgmisel päeval – reedel ja laupäeval – tõmmati käima kettsaed. Kevadkarikale võistles 36 meest Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest. Esimesel päeval alustati langetusvõistlusega, mille tarvis olid messiväljakule püsti pandud 12-meetrised mastid. Ja imed sündisid – näiteks juunioride klassis võistlev Luua metsanduskooli õpilane Peeter Mitt langetas märgist vaid 2,2 sentimeetrit kaugemale. Alavõit aga läks Eestist välja – võitjaks tuli Leedu raiesportlane Romas Balciunas.

Kevadkarika teine päev algas traditsiooniliselt ketivahetusega, kus taset näitas nüüd profi-klassis võistlev Jarro Mihkelson. Aeg veidi üle 11 sekundi on maailmaklass. Kuid ees olid veel kolm ala – kombineeritud järkamine ja täppissaagimine. Ning vägisi hakkas tekkima tunne, et meie meestel on raske naabrite vastu saada – heas hoos olid nii leedulane Balciunas kui soomlane Jarmo Laatikainen. Viimase ala – laasimise - eel, oli parimal kohal meie meestest Luua metsanduskooli õpetaja, valitsev Eesti meister Helvis Koort. Ning imed sündisid – Koort tegi laasimisel ülivõimsa aja vaid ühe veaga. Sellega tegi Helvis tagasi vahe soomlase Laatikaineniga ning kuna keti mahatuleku tõttu langes pjedestaalikohtade konkurentsis välja ka Balciunas, oli tegu tehtud. Võitjaks tuli helvis Koort ning üle aastate jäi Kevadkarikas koju!

Teisele kohale tõusis Jarmo Laatikainen Soomest ning kolmandale Jarro Mihkelson. Juunioridest tegi parima tulemusena Soome noor võistleja Juho Tähkänen, talle järgnesid Luua metsanduskooli õpilased Peeter Mitt ja Ralf Elfenbein.

Võistlus Kevadkarikas toimub juba 23 aastat. Järgmisena on Eesti raiesportlastel ees 19. mail Türi lillelaadal toimuv TOP10 ning 9. juunil Valgas Eesti meistrivõistlused. Kõik need võistlused kuuluvad sarja, mis sel aastal läbis nimemuutuse - xTREEm CUPist on saanud võistluste uue premiumsponsori, Husqvarna, tootesarja nime järgi xCUT CUP 2018.

Kuna sel aastal augustikuus toimuvad Norras ka raiespordi maailmameistrivõistlused, on otsustavad just eelolevad võistlused. Kevadkarikas hooaja avavõistlusena koondisekoha arvestuses punkte ei anna, kuid arvesse lähevad just eelolevatel võistlustel kogutud punktid.

Võistlussarja toetavad:

Premiumsponsor – Husqvarna

Kuldsponsorid – STIHL, Stora Enso, RMK, Valga Puu, AS Timber

Autopartner – City Motors

Sponsorid – Aspen, Nordwood, Palmako, Roger Puit

Partnerid – Luua metsanduskool, KIK, Tartu Näitused, Värska Vesi, Deskis, Gancia, Eesti Mets, Hitachi, Innove, Gardest, UPM Kymmene Otepää AS, Regio

 

Tagasi

Kontakt

Galeriid Vaata kõiki