Miniviktoriin

2013. a. veebruaris toimus "Noored Euroopa metsades" miniviktoriin

Veebruarikuu igal kolmapäeval avaldati www.metsainfo.ee lehel "Noored Euroopa metsades" rubriigis miniviktoriin kolme küsimusega Euroopa metsade ja metsanduse kohta. Küsimused põhinevad võistluse õppematerjalidel, mille leiad "Juhendite" alt. 

Ei jõudnud osaleda? Miniviktoriini küsimused allalaadimiseks leiad siit: 

  1. miniviktoriin
  2. miniviktoriin
  3. miniviktoriin

Head nuputamist!

19. veebruari, 3. miniviktoriini küsimused ja õige vastused

1) Vahemeremaades kasvatatakse mitmeid puuliike, mis algselt pärinevad hoopis teistelt mandritelt. Seda puud on üle 700 liigi, millest vaid 15 kasvavad kodumandrist väljaspool. See on kiirekasvuline ja vajab elutegevuseks rohkesti vett, mistõttu kasvatatakse seda tihti ka soistel aladel. Mis puuga on tegemist?

Õige vastus: c. Eukalüpt (Eucalyptus)

2) Norra on mägine riik – 50% aladest ei ole sobilikud metsa kasvuks. Nii katab mets vaid 20% riigi territooriumist ja puidu varumiseks kasutatakse ka võõramaiseid puuliike. Mis puuliik kasvab Norra läänerannikul ja on hariliku männi ning kuuse kõrval oluliseks puiduallikaks?

Õige vastus: b. Sitka kuusk (Picea sitchensis)

3. Võrreldes Euroopa metsade kogupindala ülejäänud maailma, nt troopiliste ja boreaalsete metsade ulatusega, võib esmapilgul tunduda, et metsa on Euroopas vähe. Vaadates aga lähemalt, näeme, et Euroopa metsade pindala pidevalt kasvab. Ka puidukasutamise osas on Euroopa tipus, suutes kasutada puitu efektiivselt ja võimalikult väikeste kadudega ning andes töötlemisega puidule väärtust juurde. Kuidas Euroopal võrreldes ülejäänud maailmaga läheb?

Õige vastus: d. Euroopa on maailmas paberi ja saematerjali toomises teisel kohal ja on kolmas suurim puidutoodete eksportija

12. veebruari, 2. miniviktoriini küsimused ja õiged vastused

1) Euroopa metsad on väga eriilmelised. Nii on ka Euroopa riikides kasutusel olevad metsa definitsioonid. Kuidas defineerib metsa FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations)?

Õige vastus: b. Mets on maatükk pindalaga vähemalt 0,5 hektarit, kus puuvõrade liitus on vähemalt 10 protsenti ja küpses metsas on puude kõrgus vähemalt 5 meetrit

2) Metsad katavad ligi 30% Saksamaa pindalast. Viimase 40 aastaga on metsade pindala suurenenud ala võrra, mis on võrreldav poole Eesti metsade pindalaga. Mitme hektari võrra on Saksamaa metsade pindala suurenenud viimase 40 aasta jooksul?

Õige vastus: d. Umbes miljon hektarit

3. Pildil näed liiki, mis algselt pärineb Vahemere regioonist. Selle liigi tähtsus on oluline ka teistes Euroopa piirkondades, peamiselt selle söödavate viljade tõttu. Puit on aga kasulik usside ja lestade peletamiseks. Mis liigiga on tegu? http://www.gastroanthropology.com/.a/6a00e554768e2e8834013488db031c970c-pi

Õige vastus: b. Harilik kastan (Castanea sativa)

5. veebruari, 1. miniviktoriini küsimused ja õiged vastused

1) Eesti on metsarikas maa. Vähemalt metsa poolest oleme juba mõnda aega olnud viie Euroopa rikkama riigi seas. Millistes Euroopa riikides on metsa aga kõige vähem, Eestist pea viis korda vähem?

Õige vastus: c. Iirimaa ja Holland, kus mets katab 11% riigi territooriumist

2) Ei ole palju riike, kus võib sarnaselt Eestile leida karu, hunti ja ilvest. Sarnaste haruldaste loomadega riik, kus peamiseks looduslikuks metsakoosluseks on pöögi (Fagus sylvatica) segametsad, on:

Õige vastus: b) Sloveenia

3. Kesk- ja Lõuna-Euroopas on levinud tammikud (Quercus). Mõned on välimuselt väga sarnased ja eristatavad vaid tõrude poolest. Mille poolest on eriline kivitamm (Sessile oak, Quercus petraea)

Õige vastus: a) Tõrud kinnituvad võrsete külgedele ilma raota

 

Kontakt

Galeriid Vaata kõiki